top of page
Wydarzenia

Metoda Suzuki

Główne założenia Metody Suzuki:     

·       Wczesne początki nauczania - dzieci mają niewiarygodną szybkość uczenia się i przyswajania wiadomości, dlatego nauka rozpoczyna się już w wieku 3, 4 lat.

·       Intensywne słuchanie muzyki - przed rozpoczęciem nauki gry na instrumencie dzieci otrzymują płytę z nagranymi utworkami których powinny słuchać codziennie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ początkowo nauka odbywa się tylko ze słuchu (poznanie nut następuje wtedy, gdy dziecko dobrze opanuje grę na instrumencie).

·       Regularne ćwiczenie i powtarzanie repertuaru - każda lekcja składa się z wielu ćwiczeń, które mają na celu utrwalanie i doskonalenie poznanych utworów. Zajęcia prowadzone w formie zabawy zachęcają dzieci do ćwiczeń w domu i motywują je do dalszej nauki.

·       Wspólna praca rodziców z dziećmi - w Metodzie Suzuki rodzic również uczy się grać na instrumencie, ponieważ w domu to on jest mistrzem do naśladowania przez dziecko. Dzieci lubią naśladować dorosłych a takie wspólne muzykowanie wpływa na umocnienie więzi emocjonalnej oraz dopinguje dziecko do ćwiczeń i rozwijania swoich zdolności.


 


 

Shinishi Suzuki(1898-1998)

był jednym z najwybitniejszych pedagogów XX wieku. Studia muzyczne odbył w latach dwudziestych w Berlinie. Z problematyką kształcenia najmłodszych dzieci zetknął się w latach trzydziestych po powrocie do ojczyzny. Zainicjowało to jego poszukiwania najbardziej skutecznego sposobu nauczania początkowego muzyki.
Sposób kształcenia będący rezultatem tych poszukiwań, zwany dziś Metodą Suzuki opiera się na tej samej cudownej umiejętności, z którą dziecko przyswaja sobie mowę ojczystą. Każde dziecko uczy się języka naśladując mowę rodziców. Suzuki wierzył, że jeżeli w edukacji muzycznej stworzymy podobne warunki jak przy nauce mowy, osiągniemy wówczas równie doskonałe rezultaty.


 

 "Moim celem w uczeniu gry na skrzypcach jest obdarowanie dzieci radością z obcowania z jedną z najpiękniejszych i bogacących duchowo rzeczy w świecie jaką jest muzyka".


 

Suzuki nie pragnął wykształcić swoich uczniów na zawodowych muzyków. Zależało mu na tym, by dziecko czuło się dowartościowanie, akceptowane i wyjątkowe.


 


 

Organizacje Suzuki w Polsce:                     


Centrum Edukacji Suzuki (CES) - stowarzyszenie do którego należą uczniowie i nauczyciele Metody Suzuki w Polsce.CRUMS jest jedną z wielu europejskich organizacji zrzeszonych  w European Suzuki Association (ESA). W CRUMS udzielane są wszelkie informacje na temat akredytowanych nauczycieli Suzuki oraz szkoleń dla nauczycieli i warsztatów dla dzieci.



Szkoły Suzuki w Polsce:                         

* Szkoła Suzuki w Tychach
* Instytut Suzuki w Gdańsku
* Muzyczny Zakątek w Oleśnicy
* Szkoła Suzuki we Wrocławiu
* Forum Dzieci Suzuki


 

Suzuki na świecie:                                    

* European Suzuki Association (ESA)
* International Suzuki Association (ISA)
* The Suzuki Association of the Americas (SAA)
* Copper Country Suzuki Association
* America's Suzuki Music Academy
* Det Danske Suzuki Institut
* Suzuki Institute of Dallas
* Istituto Suzuki Italiano
* Federation Musicale Suzuki France
* Institut Musical Suzuki Paris
* International Academy Matsumoto

 

 

     

bottom of page